Podłoża ogrodnicze

Sporo różnych podłoży ogrodniczych znajdziemy w sklepach. Wszystko po to by uprawiane przez nas warzywa dały jak najbogatszą ilość plonów. Możemy wybrać spośród ziemi uniwersalnej, jak również podłoży specjalistycznych, które posiadają określone przeznaczenie, np. pod iglaki, do rozsad, do roślin kwitnących, do poszczególnych warzyw. Dobre podłoże powinno być przepuszczalne, a jednocześnie powinno zatrzymywać wodę i składniki pokarmowe. Dodatkowy atut to brak patogenów oraz szkodników. By uzyskać podłoże, które najlepiej spełni oczekiwania naszej uprawy.

Mnogość dostępnych podłoży może nastręczać pytanie o to, jakie podłoże wybrać. Możemy wybrać agrożel lub hydrożel, są to cząsteczki, które odznaczają się dużą zdolnością do pochłaniania wody. Sprzedaje się je zazwyczaj jako proszek, lub granulat, który możemy wymieszać z glebą. Poprawiają one właściwości podłoża poprzez zwiększone zatrzymywanie wody. Dzięki czemu rośliny są chronione przed przesuszeniem oraz nie trzeba ich tak często podlewać. Cieszą się dużą popularnością w ogrodzie oraz uprawie doniczkowej.

Kolejną propozycją jest keramzyt, czyli lekkie i porowate granulki, które powstają na skutek wypalania gliny. Jeśli dodamy je do ziemi, to rozluźnią one jej strukturę oraz poprawią jej napowietrzenie. Możemy zastosować je również w roli drenażu na dnie doniczki. Jeśli żadne z wcześniej wymienionych podłoży nie spełnia naszych oczekiwań to możemy wybrać np. perlit, minerał pochodzenia wulkanicznego, który posiada białawy odcień. Dzięki dodaniu do podłoża uzyskujemy glebę napowietrzoną i spulchnioną. Ceniony jest zwłaszcza ze względu na swe zdolności do magazynowania wody. Za tą sprawą tego gleba nie przesycha zbyt szybko, a rośliny mają lepszy dostęp do zgromadzonych zasobów. Dlatego często stosowany jest zwłaszcza przy słabszej jakości podłożach torfowych.
Jeśli żaden z zaprezentowanych dodatków nie spełni naszych oczekiwań, to możemy zastanowić się nad piaskiem. Pozwala on zwiększyć przepuszczalność ziemi oraz ją rozluźnić. Najlepiej wybrać piasek gruboziarnisty.